STW58N60DM2AG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 364
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 236
Datasheet
IXYS
In Stock: 5.072
IXYS
In Stock: 450
In Stock: 0
In Stock: 350
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
In Stock: 295
In Stock: 265
N-Channel 600 V 50A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-247-3
STW58N60DM2AG
DigiKey Part Number
497-16131-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW58N60DM2AG
Description
MOSFET N-CH 600V 50A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STW58N60DM2AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±25V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4100 pF @ 100 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA