STP12NM50
DigiKey Part Number
497-2666-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP12NM50
Description
MOSFET N-CH 500V 12A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 12A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP12NM50 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 6A, 10V