STP10NK70ZFP
DigiKey Part Number
497-12602-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP10NK70ZFP
Description
MOSFET N-CH 700V 8.6A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 8.6A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STP10NK70ZFP Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
850mOhm @ 4.5A, 10V