STM32L071KZU6
DigiKey Part Number
497-17500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L071KZU6
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 32UFQFPN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L071KZU6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
20K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 10x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz