STLQ50C50R
DigiKey Part Number
497-5818-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-5818-1-ND - Cut Tape (CT)
497-5818-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ50C50R
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT-323-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-323-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STLQ50C50R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6 µA
Part Status
Active
PSRR
30dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 50mA