LDK130C29R
DigiKey Part Number
497-14686-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14686-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14686-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK130C29R
Description
IC REG LIN 2.9V 300MA SOT-323-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-323-5
EDA/CAD Models
LDK130C29R Models
Current - Supply (Max)
120 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA