RVC2512JT2K40 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.404
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
2.4 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
RVC2512JT2K40
DigiKey Part Number
RVC2512JT2K40-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2512JT2K40
Description
RES 2.4K OHM 5% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC2512JT2K40 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)