RPC2010JT1K50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3.891
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
YAGEO
In Stock: 435
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
In Stock: 463
In Stock: 295
1.5 kOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC2010JT1K50
DigiKey Part Number
RPC2010JT1K50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010JT1K50
Description
RES 1.5K OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC2010JT1K50 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)