RPC1206JT2K20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 38.485
Datasheet
2.2 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1206JT2K20
DigiKey Part Number
RPC1206JT2K20-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206JT2K20
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC1206JT2K20 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)