RNMF14FTD56R2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.521
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
56.2 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNMF14FTD56R2
DigiKey Part Number
RNMF14FTD56R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF14FTD56R2
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNMF14FTD56R2 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)