RNF14FTC56R2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 4.151
Datasheet
Similar
56.2 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNF14FTC56R2
DigiKey Part Number
RNF14FTC56R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14FTC56R2
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNF14FTC56R2 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)