RNCF0805BKE120R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 683
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 9.274
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Susumu
Vishay Dale
Vishay Dale
In Stock: 846
Similar
Vishay Dale Thin Film
Similar
YAGEO
YAGEO
120 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805BKE120R
DigiKey Part Number
RNCF0805BKE120R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805BKE120R
Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805BKE120R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)