RMCS0805FT36K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 60.887
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
Similar
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
36.5 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS0805FT36K5
DigiKey Part Number
RMCS0805FT36K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0805FT36K5
Description
RES 36.5K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCS0805FT36K5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)