RMCF2512JT180K
DigiKey Part Number
RMCF2512JT180KTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF2512JT180KCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF2512JT180KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF2512JT180K
Description
RES 180K OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
180 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF2512JT180K Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)