RMCF2512JT160K
DigiKey Part Number
738-RMCF2512JT160KTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF2512JT160KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF2512JT160K
Description
RES 160K OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
160 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF2512JT160K Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)