RMCF1206JG120R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 22.549
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
YAGEO
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
120 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1206JG120R
DigiKey Part Number
RMCF1206JG120R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206JG120R
Description
RES 120 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206JG120R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)