RMCF1206FT2K20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 66.209
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 1.272
Datasheet
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Panasonic Industry
2.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMC SERIES
RMCF1206FT2K20
DigiKey Part Number
RMCF1206FT2K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF1206FT2K20CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF1206FT2K20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206FT2K20
Description
RES 2.2K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206FT2K20 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)