RMCF0603JG270R
DigiKey Part Number
738-RMCF0603JG270RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0603JG270RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0603JG270RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603JG270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
270 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0603JG270R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)