PRNF14FTD51R1 is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 40.717
Vishay Dale
In Stock: 100
Similar
51.1 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial, Radial Bend Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
PRNF14FTD51R1
DigiKey Part Number
PRNF14FTD51R1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRNF14FTD51R1
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
PRNF14FTD51R1 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)