MCJ0805ZT0R00
DigiKey Part Number
738-MCJ0805ZT0R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJ0805ZT0R00
Description
RES SHUNT, 0805, JUMPER, 70.7A
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Element
EDA/CAD Models
MCJ0805ZT0R00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Mfr
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Series
Supplier Device Package
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)