CVH510K20T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
820 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
CVH510K20T
DigiKey Part Number
738-CVH510K20T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH510K20T
Description
VARISTOR 820V 12KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
520J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
510 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V