ASR14JB560R
DigiKey Part Number
738-ASR14JB560R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASR14JB560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
560 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
ASR14JB560R Models
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)