SCP102D24X-D02
DigiKey Part Number
2106-SCP102D24X-D02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCP102D24X-D02
Description
100WX2 4-OUTP 24V EXT ENV DCPS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 353 VDC Input
Category
Current - Output 1
7.6 A
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Features
IP67, Universal Input
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
7.00" L x 3.27" W x 4.73" H (177.8mm x 83.1mm x 120.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 353 VDC
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V