SBR20150CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V Through Hole TO-220-3
SBR20150CT
DigiKey Part Number
1655-2279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR20150CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 10 A