12TQ035S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Diode 35 V 15A Surface Mount D2PAK
12TQ035S
DigiKey Part Number
1655-12TQ035STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12TQ035S
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 35 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
900pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 15 A