TE150A2851F01
DigiKey Part Number
271-TE150A2851F01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE150A2851F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Input Connector
IEC 320-C14
Form
Desktop (Class I)
Size / Dimension
6.85" L x 2.83" W x 1.50" H (174.0mm x 71.9mm x 38.1mm)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Approval Agency
CE, cULus, DEMKO
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
28V