SIT8208AC-8F-28S-66.600000X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
66.6 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AC-8F-28S-66.600000X
DigiKey Part Number
SIT8208AC-8F-28S-66.600000X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-8F-28S-66.600000X
Description
MEMS OSC XO 66.6000MHZ LVCMOS LV
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
2.8V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
33mA
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)