SIT1602BI-32-18E-66.666660
DigiKey Part Number
1473-SIT1602BI-32-18E-66.666660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602BI-32-18E-66.666660
Description
MEMS OSC XO 66.66666MHZ H/LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
66.66666 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.1mA
Supplier Device Package
4-PQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)