EFR32MG12P433F1024IL125-CR
DigiKey Part Number
EFR32MG12P433F1024IL125-CR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32MG12P433F1024IL125-CR
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 125BGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v5.0, Thread, Zigbee® 169MHz ~ 915MHz, 2.4GHz 125-VFBGA
Category
Sensitivity
-126.2dBm
Mfr
Memory Size
1MB Flash, 256kB RAM
Series
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART, USART
Packaging
Tape & Reel (TR)
GPIO
65
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
8.4mA ~ 10.8mA
Current - Transmitting
8.5mA ~ 35.3mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C