EFR32MG12P433F1024GM48-B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Silicon Labs
In Stock: 1.008
Datasheet
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v5.0, Thread, Zigbee® 169MHz ~ 915MHz, 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Silicon Labs EFR32xG12 Wireless Gecko|Digi-Key Daily
EFR32MG12P433F1024GM48-B
DigiKey Part Number
336-3925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32MG12P433F1024GM48-B
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48QFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Memory Size
1024kB Flash, 256kB RAM
Series
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART
Packaging
Tube
GPIO
28
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
8mA ~ 10.8mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
8.2mA ~ 126.7mA
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C