EFR32BG24B310F1536IJ42-BR
DigiKey Part Number
336-EFR32BG24B310F1536IJ42-BRTR-ND - Tape & Reel (TR)
336-EFR32BG24B310F1536IJ42-BRCT-ND - Cut Tape (CT)
336-EFR32BG24B310F1536IJ42-BRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32BG24B310F1536IJ42-BR
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 42WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU Bluetooth 2.4GHz 42-XFBGA, WLCSP
Category
Memory Size
1536kB Flash, 256kB RAM
Mfr
Serial Interfaces
ADC, I2C, I2S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
Series
GPIO
20
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving
4.2mA
Current - Transmitting
4.8mA ~ 11mA
RF Family/Standard
Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C