EFR32BG12P432F1024GM48-C
DigiKey Part Number
336-4223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32BG12P432F1024GM48-C
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v5.0 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Category
Sensitivity
-95dBm
Mfr
Memory Size
1MB Flash, 256kB RAM
Series
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART
Packaging
Tray
GPIO
31
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
8.4mA ~ 10mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
8.5mA ~ 35.3mA
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C