SLLC-ETD34-12
DigiKey Part Number
595-SLLC-ETD34-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLLC-ETD34-12
Description
RESONANT XFMR ETD34 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Drivers, AC/DC SMPS For For AC/DC Converters SMPS Transformer 4000V Isolation 70 ~ 120kHz Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLLC-ETD34-12 Models
Category
Voltage - Isolation
4000V
Manufacturer
Signal Transformer
Inductance @ Frequency
600µH @ 100kHz
Series
Frequency
70 ~ 120kHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
For AC/DC Converters
Size / Dimension
1.417" L x 1.417" W (36.00mm x 36.00mm)
Applications
LED Drivers, AC/DC SMPS
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Voltage - Primary
360 ~ 400V