SCRH4D28-1R2
DigiKey Part Number
SCRH4D28-1R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH4D28-1R2
Description
FIXED IND 1.2UH 5A 23.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Inductor 5 A 23.6mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
23.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.56A