HTTI-10-9.9
DigiKey Part Number
595-HTTI-10-9.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-10-9.9
Description
FIXED IND 10UH 9.9A 12 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Toroidal Inductor 9.9 A 12mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HTTI-10-9.9 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)