HCTC-7.3-9.3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 73
Datasheet
7.3 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 9.3A DCR 32mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-7.3-9.3
DigiKey Part Number
595-HCTC-7.3-9.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-7.3-9.3
Description
CMC 7.3MH 9.3A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-7.3-9.3 Models
Category
Current Rating (Max)
9.3A
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR) (Max)
32mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.650" L x 0.600" W (41.91mm x 15.24mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.650" (41.91mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
7.3 mH @ 1 kHz