HCTC-2.5-12.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.515
Datasheet
2.5 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 12.5A DCR 11mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-2.5-12.5
DigiKey Part Number
595-HCTC-2.5-12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-2.5-12.5
Description
CMC 2.5MH 12.5A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-2.5-12.5 Models
Category
Current Rating (Max)
12.5A
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR) (Max)
11mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.450" L x 0.600" W (36.83mm x 15.24mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.500" (38.10mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
2.5 mH @ 1 kHz