F1C2-151610W-220M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151610W-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151610W-220M
Description
FIXED IND 22UH 10.5A 15.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 10.5 A 15.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-151610W-220M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)