F1B1-303015-4R7M
DigiKey Part Number
595-F1B1-303015-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-303015-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-303015-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-303015-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 225 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 225Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1B1-303015-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
225Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)