F1A2-383815-2R2N
DigiKey Part Number
595-F1A2-383815-2R2NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-383815-2R2NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-383815-2R2NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-383815-2R2N
Description
FIXED IND 2.2UH 1.25A 95 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.25 A 95mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A2-383815-2R2N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
95mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)