DRC-0406-681J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-681J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-681J-UL
Description
FIXED IND 680UH 170MA 4.6 OHM TH
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 170 mA 4.6Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0406-681J-UL Models
DC Resistance (DCR)
4.6Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 796kHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
1.3MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)