3SU11501BA201CA0
DigiKey Part Number
3473-3SU11501BA201CA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SU11501BA201CA0
Description
PUSHBUTTON, PUSH PULL RED, MH CA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3SU11501BA201CA0 Models
Category
Voltage Rating - DC
500 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Mushroom
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Switch Function
On-Off
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Electrical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
500 V