SDCL0603Q27NJT02B03
DigiKey Part Number
3442-SDCL0603Q27NJT02B03TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL0603Q27NJT02B03
Description
FIXED IND 27NH 140MA 1.6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 nH Unshielded Multilayer Inductor 140 mA 1.6Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)