MWSA0503S-100MT
DigiKey Part Number
3442-MWSA0503S-100MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-MWSA0503S-100MTCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-MWSA0503S-100MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWSA0503S-100MT
Description
FIXED IND 10UH 3.2A 125 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 125mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MWSA0503S-100MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
125mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)