MWLB0401S-6R8MT
DigiKey Part Number
3442-MWLB0401S-6R8MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-MWLB0401S-6R8MTCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-MWLB0401S-6R8MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWLB0401S-6R8MT
Description
FIXED IND 6.8UH 1.3A 280 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 280mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
280mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)