MWLB0401S-1R5MT
DigiKey Part Number
3442-MWLB0401S-1R5MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-MWLB0401S-1R5MTCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-MWLB0401S-1R5MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWLB0401S-1R5MT
Description
FIXED IND 1.5UH 2.9A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.9 A 70mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3.3A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)