MWLA1707S-101MT
DigiKey Part Number
3442-MWLA1707S-101MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-MWLA1707S-101MTCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-MWLA1707S-101MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWLA1707S-101MT
Description
FIXED IND 100UH 5.3A 118 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.3 A 118mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
118mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.689" L x 0.669" W (17.50mm x 17.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)