SMBJ6.5CA
DigiKey Part Number
5399-SMBJ6.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-SMBJ6.5CACT-ND - Cut Tape (CT)
5399-SMBJ6.5CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5CA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V