BZX84C3V6
DigiKey Part Number
5399-BZX84C3V6TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZX84C3V6CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZX84C3V6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V6
Description
INDEPENDENT TYPE 300MW 3.4V~3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±5.56% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5.56%
Package / Case
Power - Max
300 mW