BZT52C12 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52C12 |
Description | INDEPENDENT TYPE 11.4V~12.7V 500 |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 12 V 500 mW ±5.42% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5.42% | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package SOD-123 |